Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2024 r.
10:33

Jak kiedyś wyglądało województwo lubelskie? Czego możemy się o nim dowiedzieć?

Autor: Zdjęcie autora oprac. IC
0 A A

Kiedyś były chlubą i wpisywały się w krajobraz województwa lubelskiego. Teraz już ich nie ma albo zmieniły się nie do poznania. Wojewódzki konserwator zabytków postanowił przypomnieć nam o obiektach które zapisały się w historii dziejów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wśród wielu źródeł historycznych odnoszących się do historii naszego regionu znaleźć możemy spisaną w XVII wieku relację Ulryka Werduma.

– Pełniąc służbę we francuskiej dyplomacji, pochodzący z Niderlandów Werdum podróżował po Polsce w latach 1670–1672. W czasie wędrówki przez Polskę i obecną Ukrainę docierając niemal do rubieży ówczesnej Europy - odwiedził również tereny Lubelszczyzny – informuje wojewódzki konserwator zabytków.

Lektura dziennika jest gratką nie tylko dla historyków i badaczy. Ciekawa jest pod tym względem, że spisał ją obcokrajowiec, który pełniąc służbę i realizując powierzoną mu misję znalazł się w kraju, który mógł mu się wydawać co najmniej egzotyczny. Pisząc swoje dzienniki utrwalał na papierze fakty, które nawet dla nas Polaków mogą być zaskakujące.

– Ówczesna Rzeczpospolita w jego oczach mieniła się jako kraj nie tylko obejmujący olbrzymie terytorium, ale i odmienny od tego, co znał i widział w zachodnich bliższych mu stronach Europy. Nierzadko w stosunku do napotkanych w naszym kraju osób, zastanych sytuacji, zawiłych relacji politycznych, zwyczajów, tradycji itd. odnosił się z dystansem lub bez zrozumienia, a nawet krytycznie. Jednakże równie często w stosunku do zaobserwowanych zjawisk był życzliwie nastawiony lub wypowiadał się o nich z zainteresowaniem i akceptacją, czasem nawet z ekscytacją – opowiada konserwator zabytków.

Oprócz tego, że został wysłany do pełnienia szpiegowskiej misji, Werdum był bardzo spostrzegawczym człowiekiem, który zarejestrował ciekawe miejsca i budowle, które znajdowały się na szlaku jego wędrówki. Spisana przez Werduma relacja stała się cennym źródłem wykorzystywanym m.in.. do badań nad zamkami, siedzibami dworskimi oraz obiektami sakralnymi Lubelszczyzny.

Próby odtworzenia podróży Werduma podjął się pracownik WUOZ Grzegorz Mączka. Na podstawie dawnej siatki traktów komunikacyjnych i odwzorowaniem ich z obecnymi granicami naszego województwa wskazał miejscowości, które odwiedził tajny szpieg. Na liście znalazły się Lublin, Zamość, Bełżyce, Bzowiec, Chodel, Godów, Gorzków, Izdebno, Jabłonna, Kijany, Kluczkowice, Kolczyn, Końskowola, Krasienin, Krzczonów, Kurów, Łęczna, Łysołaje, Markuszów, Milejów, Niedrzwica, Niemce, Osmolice, Pilaszkowice, Piotrków, Płonka, Puchaczów, Puławy, Rybitwy, Siedliska, Sobieska Wola, Sułówek, Szczebrzeszyn, Żółkiewka i Zwierzyniec.

– Niestety kilku opisanych w pamiętniku Werduma nieistniających budowli nadal nie udało odnaleźć lub ustalić pierwotnego ich usytuowania. W takich przypadkach pozostają nam tylko domysły. Kilka identyfikować możemy z obiektami, które zachowały się do naszych czasów, choć obecnie posiadają odmienną formę, uległy przebudowie lub nawet nadbudowano na nich nowe konstrukcje – dodaje konserwator zabytków.

Więcej o Lubelszczyźnie z XVII wieku poczytać można w Dzienniku Werduma oraz artykule Leszka Krajzera "Z Werdumem po kraju. Uwagi na temat nowego wydania Dziennika podróży".

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wiedza i strzeleckie umiejętności. Wybrali "Dzielnicowego Roku"

Wiedza i strzeleckie umiejętności. Wybrali "Dzielnicowego Roku"

Zakończyły się wojewódzkie eliminacje zawodów "Dzielnicowy Roku". Spośród 40 funkcjonariuszy z miejskich i powiatowych komend województwa lubelskiego, najlepszy okazał się sierż. szt. Mateusz Adamiuk z KMP w Białej Podlaskiej.

Lubelski Festiwal Nauki 2023

Już po raz 20. Lublin stanie się stolicą nauki

Ruszyły zapisy na XX jubileuszową edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki. Każda z pięciu lubelskich uczelni publicznych przygotowuje wyjątkowy program.

Manuel Neuer i jego koledzy mają już pewny awans do 1/8 finału mistrzostw Europy
film

Środa na Euro 2024: Niemcy już z awansem, Albania grała do końca i waleczna Szkocja

Znamy pierwszy zespół, który wywalczył już awans do fazy pucharowej mistrzostw Europy w piłce nożnej. Po meczu otwarcia chyba nikt nie jest zaskoczony, że sztuki tej dokonali Niemcy. W środę zespół Juliana Nagelsmanna przypieczętował promocję wygraną z Węgrami (2:0).

Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Avię II Świdnik 3:2 i zagra w finale barażów o IV ligę

Sparta Rejowiec Fabryczny w finale baraży o awans do Hummel IV ligi

W meczu półfinałowym barażów o IV ligę Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała Avię II Świdnik 3:2. Przeciwnikiem podopiecznych Bartosza Bodysa w finale będzie Huczwa Tyszowce, wicemistrz zamojskiej klasy okręgowej.

Górnik Łęczna wrócił do treningów i pochwalił się pierwszym wzmocnieniem

Górnik Łęczna wrócił do treningów i pochwalił się pierwszym wzmocnieniem

W środę Górnik Łęczna rozpoczął przygotowania do sezonu 2024/2025. I od razu ogłosił pierwszy letni transfer. Nowym-starym zawodnikiem zielono-czarnych został Przemysław Banaszak

Służby gotowe do wakacji. Będą kontrole autokarów i kąpielisk
BEZPIECZNE WAKACJE
galeria

Służby gotowe do wakacji. Będą kontrole autokarów i kąpielisk

Lubelskie służby przygotowują się na tegoroczny sezon wakacyjny. Dla wojewody, zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży to największy priorytet.

Tu każdy osiąga sukces. 50 lat szkoły specjalnej w Zamościu
ZDJĘCIA
galeria

Tu każdy osiąga sukces. 50 lat szkoły specjalnej w Zamościu

Uczą się jak w każdej szkole. Ale też samodzielności, bycia w grupie, przyjaźni, osiągania sukcesów na miarę swoich możliwości. 50 lat temu powstała w Zamościu pierwsza szkoła specjalna. Dzisiejszy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z pompą uczcił ten jubileusz.

Będą wspierać potrzebujących. Caritas szykuje paczki żywnościowe

Będą wspierać potrzebujących. Caritas szykuje paczki żywnościowe

Caritas Archidiecezji Lubelskiej - jedna z 28 partnerskich organizacji regionalnych, będzie wspierać najbardziej potrzebujących. W paczkach znajdą się podstawowe produkty spożywcze.

To będzie jedna z najciekawszych pod względem oferowanych widoków dróg wojewódzkich na Lubelszczyźnie, zwłaszcza jej estakadowy odcinek o długości ponad 370 metrów

Coraz bliżej do otwarcia obwodnicy. Nałęczów czeka na oddech

Dobra wiadomość dla kierowców, którzy oczekują zakończenia prac i oddania do użytku pierwszego etapu wojewódzkiej obwodnicy Nałęczowa. Zarząd dróg zapewnia, że opóźnień przy tej inwestycji nie będzie.

W Janowie Lubelskim pamiętają o partyzantach. Za nimi pieszy rajd
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria
film

W Janowie Lubelskim pamiętają o partyzantach. Za nimi pieszy rajd

Kilkadziesiąt osób, w tym uczniowie klas mundurowych z XIV LO w Lublinie, wzięło udział w środę w VII Rajdzie Pieszym im. kpt. Wincentego Sowy ps. Vis. – Upamiętniamy człowieka wyjątkowego jeśli chodzi o całe polskie podziemie niepodległościowe – mówi organizator imprezy Karol Wołek, prezes fundacji im. Kazimierza Wielkiego.

Kobiecy Tour de Pologne. Przed nami wyścig na puławskich drogach

Kobiecy Tour de Pologne. Przed nami wyścig na puławskich drogach

W ostatnią niedzielę czerwca na drogach gmin Nałęczów i Kazimierz Dolny kibice z powiatu puławskiego będą mieli okazję obejrzeć najszybsze zawodniczki tegorocznego Tour de Pologne Women. Na czas zawodów - część dróg zostanie wyłączona z ruchu.

Fatalna pomyłka w Świdniku. Zatrzasnął auto z dzieckiem w środku

Fatalna pomyłka w Świdniku. Zatrzasnął auto z dzieckiem w środku

Dzisiaj temperatura powietrza na Lubelszczyźnie zbliżała się do 30 stopni w cieniu. W południe na ul. Niepodległości w Świdniku jeden z kierowców przez nieuwagę zatrzasnął samochód, w którym znajdowało się małe dziecko.

Łukasz Budziłek to jeden z zawodników, który dostał wolną rękę w poszukiwaniu klubu

Motor Lublin wystawił czterech zawodników na listę transferową. Piłkarz Siarki na celowniku?

Można się było spodziewać, że po awansie do PKO BP Ekstraklasy jeszcze kilku zawodników opuści Motor. Klub z Lublina w środę ogłosił nazwiska czterech piłkarzy, którzy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. W tym gronie najbardziej zaskakuje obecność Łukasza Budziłka, który długo był bardzo mocnym punktem zespołu. Ponadto mogą odejść także: Mariusz Rybicki, Kacper Śpiewak i Mariusz Rybicki.

Budowa nowej przeprawy przez Wieprz w Łęcznej

Za rok pojedziemy nowym mostem w Łęcznej

W Łęcznej trwa drogowa rewolucja. Na Wieprzu budują nowy most,  a na „horyzoncie” rysuje się już obwodnica.

Do wiadomości - skrót informacji Dziennika Wschodniego
wideo
film

Do wiadomości - skrót informacji Dziennika Wschodniego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium